Chrysalis

Od housenky k motýlovi…

Víra tvá tě uzdraví – placebo

Když už jsme vysvětlili energetickou podstatu všeho, i aktivní roli pozorovatele v předešlém článku, přesuneme se do specifičtější oblasti, která je pro nás i více “praktická” – a tou je léčení.  

Když se podíváme na to, jak funguje léčení, definice nám řekne, že existuje “ trojice faktorů, na kterých záleží výsledný efekt léčby: 1. hojivá síla přírody (vis medicatrix naturae), 2. účinek medikamentu a 3. placebo efekt. Mechanismus placebového účinku je dnes vysvětlen, uplatní se zde autosugesce. Mohutnost účinku placeba závisí na velikosti víry, důvěry (půjčil jsem si definici léčení z webu českého klubu skeptiků – Sisyfos). Takže, jestli pevně věříte že na bolest hlavy vám perfektně zaúčinkují Tic-tac bonbónky, nebo přesvědčíte sám sebe, že je to nejnovější švýcarský lék na bolest hlavy, je šance kolem 30%, že vás opravdu hlava přestane bolet. Skvělé… 🙂

Tic-tacs-1420767 960 720

A to je to, o co se snažíme, když pracujeme s meditacemi a afirmacemi – o co nejsilnější autosugesci – přesvědčení sebe sama o tom, že se léčíme, zlepšujeme svůj stav. Tímto způsobem ovlivňujeme své vědomí, dodáváme a posilujeme svou víru v úspěšnost námi budované sugesce. 

Účinnost placeba je podle různých zdrojů 10 – 30% léčby, ale podle velmi optimistických zdrojů může být i 40%. Ale i desetiprocentní zvýšení pravděpodobnosti toho, že se vyléčíme z nějaké vážnější nemoci je obrovská pomoc pro ostatní dva léčebné faktory. Proto je lepší když pracujeme s placebem aktivně.

Placebo je tvořeno vnitřním působením – afirmace, meditace, techniky, ale i vnějšími faktory – informacemi, které dostáváme. Ty jsou o to silnější, oč je pro nás zdroj informací relevantnější, větší autoritou. Když je někdo věřící a zjeví se mu archanděl Michael, nebo Ježíš, tak to co mu řeknou je pro něj téměř jistou pravdou, ať mluví cokoliv a o čemkoliv. Když máte problémy se srdcem a přečtete si radu světově uznávaného kardiochirurga, má to pro vás větší váhu než když vám to samé řekne někdo, kdo pro vás autoritou v oblasti zdraví není.  Kardiochirurgovi věříte víc, vaše víra v to, že věci  fungují, tak jak říká je mnohem větší – a jsme zpátky u definice placeba. 

Když máte nějakou těžší nemoc, kterou chcete vyléčit, nechcete snižovat pravděpodobnost vyléčení. Proto potřebujete, by všechny tři léčebné faktory pracovali s co největší účinností. Proto nejlepší rada, kterou můžete dostat, je – “věřte”. Věřte v účinnost léku. Věřte v profesionalitu lékařů. Věřte v to, že vaše tělo se přirozeně léčí. Věřte v to, že vaše afirmace a meditace fungují, posilujte svůj záměr – vyléčit se.     

Příklad: Před asi patnácti lety jsem kvůli vysoké nadváze (190 cm / 175 kg) začal mít problémy s koleny a tím pádem s chůzí, které se stupňovali.  Když jsem se dostal do fáze, kdy jsem měl problém dostat se do druhého patra do bytu a sejít dolu schody se stalo noční můrou, absolvoval jsem několik vyšetření a doktor mi sdělil smutný výsledek – “máte artrózu třetího až čtvrtého stupně, a na tomto stupni je neléčitelná. Připravte se na to, že do roka budete potřebovat kovové klouby”. 

Ale já jsem tvor tvrdohlavý. Změnil jsem jídelníček, začal se trochu víc hýbat, doplnil kolagen a spoustou afirmací a meditací, jsem prostě tu neléčitelnou artrózu za půl roku vyléčil. A to hlavně pomocí želé medvídků posilněných afirmací “želé v medvídcích mi obnovuje klouby”. A evidentně bylo jedno, že – jak vědci po pár letech zveřejnili informaci – v medvídcích žádná účinná látka není. A patnáct let – až na jednu remisi, kdy jsem v depresích zapochyboval o všem – se pohybuji bez bolesti a bez problémů.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published.