Chrysalis

Od housenky k motýlovi…

Jak to je s osvícením a životem v non-dualitě? Otázky a odpovědi

Jak to je s osvícením a životem v non-dualitě? Potřebuju být osvícen, abych žil v Jednotě a dosáhl konečně stavu ne-bytí? 

Předpokládejme že máte povědomí o duchovním vývoji a jeho hlavních rovinách – čištění, vibrační stoupání a zvyšování celistvosti. Popsal jsem je v odpovědi na jinou otázku – tady.  

Vibrační stoupání nás postupně posouvá do vyšších vrstev. Dál/ výš/hlouběji dosáhneme – např. po čase jsme schopni řešit i svoje problémy uvězněné v podvědomí a dokonce i hlubší. Ale zároveň jsme schopni i žít ve vyšších vibracích, a postupem času se nám povede občas zažívat i ne-dualitu, Jednotu. Nejdříve jen výjimečně, například po skončení základní transformace každý, kdo nemá jiný, delší plán transformace, zažívá něco co jsem si nazval zázračný týden – je to několik dní, kdy jsme sladěni s Vesmírem, ten s námi spolupracuje – a dějou se nám neuvěřitelné, pozitivní věci.  Pak se život vrátí pomalu zpátky do předešlých vibrací, a je na nás jestli to co jsme dostali dokážeme nějak využít.

 Na to, abychom zažili jednotu teda nemusíme být osvíceni. Ale není to setrvalý stav, spíše jde o to, že jednotu dokážeme občas zažívat – když dodržujeme základní pravidla a neklesneme zpátky. 

Jestli máme dané že pokračujeme výš a nastartovala se nám delší, mistrovská transformace, o tohle jsme ochuzeni, ale máme jiné výhody. Takže, dlouhá transformace nastartována, vyvíjíme se po dobrém či po zlém výš a výš. A pak dosáhneme Osvícení – nejdříve to krátké, ochutnávku – to, co východní mystikové nazývají žákovským osvícením, a pak, když pokračujeme dál cestou hledače – bódhisatvy (a již si to sami sobě dovolíme), dosáhneme Osvícení. Osvícení je nádherný stav, ve kterém zažíváme pocit ne-bytí a souladu s Vesmírem, Bohem, Absolutnem. 

A co pak? V tomto stavu jsme naprosto nepoužitelní pro život a to nám většinou dělá problémy. Málokdo z nás totiž postupuje v souladu s Maslowovou pyramidou a musí vydělávat na hypotéku, nájem, podporovat děti a podobně. A to reálnost setrvání v osvíceném stavu přesouvá do roviny teoretické – jestli nechceme opustit všechno a vše, a přestěhovat se do jeskyně. Proto se postupně vracíme zpátky. Do duality. Dle mých zkušeností je to ale návrat do “duality co méně  kouše”. Nejsme konfrontování s hlubokými rozpory a konflikty – jen když ještě potřebujeme nějaké lekce – a i když nějaké lekce dostaneme, již to není tak tvrdé jako předtím. A kromě toho v nás stav Osvícení částečně jakoby zůstává a cítíme, že to propojení s Absolutnem na určité úrovni přetrvává a dokážeme ho znovu kdykoliv plně zažít a to nám pomáhá v pochopení. To propojení značí taky to, že “Buď vůle Tvá” se stává částečně “Buď vůle má”. To, že jsme dosáhli Osvícení nám zároveň zabraňuje se plně ponořit do duality – uvědomujeme si dualitní “lákání” a jsme proti němu mnohem více imunní. Více o osvícení a procesu si povíme v dedikovaném minikurzu. 

Takže odpověď na druhou část otázky je – je to sice cíl pro každého, co jde cestou mistra, ale jestli nejste mnich nebo zabezpečený milionář, co chce zbytek života strávit v meditaci, tak i když Osvícení dosáhnete, vracíte se z ne-bytí zpátky.  Dobře to popsal David R. Hawkins na začátku své knihy Vzestup po úrovních vědomí, kde popisuje svoje Osvícení a těžký návrat zpátky. 

Peter

Rubrika “Otázky a odpovědi” je místem pro odpovědi na otázky, které dostávám z různých zdrojů a sice na ně v tom prostředí odpovím, ale cítím,  že tam  nebyl prostor na dostatečnou, v klidu promyšlenou a “konzultovanou” odpověď. 

Jestli cítíte, že se chcete na něco z duchovní nebo energetické oblasti zeptat, klidně nám napište na email otazky@chrysalis.cz.  Já je přidám na seznam a když přijde na ně řada, odpovím.  Samozřejmě odpovědi jsou anonymní, bez uvedení jmen a spíš se budu snažit je zevšeobecňovat. 

 

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published.