Chrysalis

Od housenky k motýlovi…

Naplánujte si den

Každý z nás si přeje, aby jeho život probíhal dle jeho představ. Aby mu plány vycházely s lehkostí a štěstí bylo jeho každodenním společníkem. Většina z nás si ale po dlouhou dobu myslí, že štěstí záleží pouze na vnějších okolnostech a že jak bude váš den probíhat je většinou v rukou jiných lidí, které potkáte během dne.

Pravdou ale je, že velká část vašeho života a přístupu k různým situacím je jednoduše ve vašich rukou a vy se můžete začít vědomě rozhodovat jak bude váš život vypadat den po dni. Pokud na to ale nejsme zvyklí, což většina z nás není, tak to chce přenastavit naše myšlení a začít s tímto konceptem pravidelně pracovat. Tím nejlepším způsobem jak začít svůj život vědomě ovlivňovat je začít si plánovat svůj den hned ráno po probuzení.

Většina z nás má poměrně dobrou představu, co nás v průběhu dne čeká. S kým se asi potkáme, jaké úkoly máte před sebou atd.  To můžeme dobře využít a den si hned po probuzení naplánovat.

  1. Vyčleňte si ráno na plánování čas. Je to důležité, protože v ranním spěchu není prostor nic moc plánovat a už vůbec ne v uvolněném rozpoložení. Udělejte si třeba svůj oblíbený čaj nebo kávu. Pokuste se uvolnit a příjemně se naladit. Pokud  máte oblíbenou hudbu, tak si jí můžete pustit, aby vám pomohla se uvolnit.
  2. Procházejte si postupně váš den. Co vás čeká? Pojedete do práce autem a víte, že budete muset zaparkovat a vlastní parkovací místo nemáte? Představte si, že místo na parkování najdete hned jakmile dorazíte na místo. S kým se dnes asi potkáte jako s první osobou? Pokud se každý den potkáváte se stejnými kolegy, tak je určitě dobře znáte. Víte jaké mívají nálady, názory atd. Pokuste se zahodit předsudky, hlavně pokud bývají po ránu špatně naladění a představte si, že dnes budou mít skvělou náladu a že atmosféra v práci bude uvolněná a příjemná. Pokud máte domluvené pracovní schůzky, tak vnímejte, že dopadnou ke spokojenosti obou stran. Všímejte si, jak dobrý pocit vám to přináší, jak se cítíte spokojeně a necítíte žádné nepříjemné napětí, které vzniká když na věci tlačíte. Všechno se děje s lehkostí. Není to souboj dvou protistran, které se snaží jednat ve svůj prospěch, můžete se domluvit na řešení, které bude výhodné pro obě stany. Nejlepší je si to v hlavě vizualizovat (představit) včetně emocí a pocitů, které tato představa přináší.
  3. Pokračujte tímto způsobem dále. Pokud vás čekají další schůzky i odpoledne po práci a v podvědomí očekáváte, že by mohly být nepříjemné. Zkuste si v hlavě tuto schůzku tzv. “přerámovat” a uvědomit si, že i když může být třeba téma nepříjemné, vždy je možné k této situaci přistupovat s klidem a nadhledem. Na každou situaci můžeme totiž nahlížet z několika úhlů a reagovat rozdílně. Máme možnost nechat se pohltit svými negativními emocemi a na osobu, se kterou jednáme být nepříjemní nebo se naopak snažit pochopit i náhled protistrany, která má většinou také ze svého pohledu dobrý úmysl. Naprostá většina lidí vám nechce cíleně ublížit, ale jedná ze svého hlubokého přesvědčení o své pravdě, která může být jiná než ta vaše. Pokuste se navnímat to dobré za sdělením/návrhem, které tato osoba přináší. Tento nadhled vám umožní pochopit rychleji úmysl protistrany a nedívat se na věci “jenom” ze své perspektivy.
  4. Pro lepší pozitivní naladění můžete používat i Afirmace (pozitivní prohlášení) jako například, dnes bude jednání přínosem pro obě strany nebo případné problémy (už slovo problémy nemá úplně dobrou nálepku, je zde použito pro lepší porozumění) vyřeším snadno atd.
  5. Další možností je představit si, že to svého života přitahujete osoby, které jsou podobného smýšlení jako vy. Díky podobnému naladění budou osobní i pracovní vztahy přínosem pro obě strany.

Ze začátku se možná nebude úplně všechno dařit podle plánů, které jste si ráno vizualizovali, ale nevzdávejte to a vytrvejte a plánujte si dny dále. Uvidíte, že časem poznáte změnu.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published.