Chrysalis

Od housenky k motýlovi…

Co se zlomeným srdcem? – otázky a odpovědi

Dotaz ze sociální sítě

Mám dotaz. Momentálně prožívám velmi silný emocionální zážitek. Skončil mi dlouholetý vztah a já cítím opravdu silné emoce. Buší mi srdce, je mi špatně, cítím až fyzickou nevolnost, závratě. Co s tím mám dělat? Mám pocit jako bych měla zlomené srdce.

Toto je poměrně obvyklá reakce našeho fyzického, ale i nefyzických (energetických) těl na ztrátu dlouhodobého partnera. Musíme si představit, že v průběhu dlouhodobého vztahu investujeme spoustu energie a představ do obrazu našeho společného života, který se pochopitelně odehrává jenom v naší hlavě a v budoucnosti. Máme různé plány, představy o tom jak spolu postupně zestárneme a jak bude náš život asi vypadat. A pokud najednou vše, na čem jsme stavěli náš společný budoucí život, najednou zmizí, tak všechny tyto představy, které jsme do té doby měli ve formě energie v našem energetickém poli, padnou. Najednou už nejsou naší budoucností, najednou víme, že tato realita již nenastane. I pokud by jsme se k partnerovi po čase třeba vrátili, už je tato realita změněná, už nebude taková jakou jsme si původně vysnili. Tím jak se tato energie bortí jako domeček z karet, tak se dostává do fyzické úrovně, kde jí člověk často pociťuje jako bušení srdce, úzkost nebo až nevolnost a  závratě. Bušení srdce se v tomto období objevuje často proto, že srdeční čakra zpracovává emoce, které je na ní v dané chvíli moc a proto to člověk může takto silně vnímat. Stává se i to, že když si dáte v tomto období srdce vyšetřit u doktora (ekg, holter), tak zjistíte, že srdce je jinak naprosto v pořádku. Jde opravdu jenom o tento silný prožitek, který cítíte ve vašem těle.

Jak si můžete pomoci?

Silné emoce je nejlepší řešit v meditaci. Nebojte se, pokud jste dosud nemeditovali, není to opravdu nic složitého.

  1. Posaďte se na klidné místo, kde vás nebude nikdo rušit a pokuste se pozorovat svůj dech. Jak proudí do vašich plic, jak se vám zvedá hrudník a roztahují žebra. Počkejte, až se vám dech zklidní, pokud doteď klidný nebyl.
  2. Položte si ruce na oblast srdce a poproste své srdce, aby se zklidnilo a vy jste mohli provést meditaci v klidu. Je důležité být uvolněný, aby jste byli schopni vnímat jemné signály a informace, které k vám budou proudit, ale netlačte na sebe. Dejte si dostatek času.
  3. Pokuste se nacítit na své energetické pole (je jako obal, který máte kolem celého svého těla) a vyšlete do tohoto pole lásku a soucit (se sebou samotným). Projevte pochopení k tomu, co cítíte, že je to v pořádku a že tuto zkušenost přijímáte v klidu a bezpečí, že z ní nemáte strach.
  4. Když cítíte celkové zklidnění, tak můžete začít tuto energii vědomě přijímat přes svoje tělo. Představte si, že kolem vašeho srdce je krásné světlo, které dokáže všechnu emoční energii přijmout, aby se stala součástí tohoto světla. Nechte jí do srdce postupně proudit.
  5. Poděkujte svému bývalému partnerovi za tento vztah, za všechno co jste spolu prožili, co jste se od sebe navzájem naučili, za všechnu tu lásku, kterou jste k sobě cítili, ale i za náročnější chvíle. I ty jsou pro náš život a rozvoj důležité. Pokud to už dokážete, tak můžete směrem k bývalému partnerovi poslat lásku a světlo, případně mu odpustit, pokud vám nějak ublížil.

Tuto meditaci je možné používat i v obměnách při jiných silných emocích. Dokonce i v případě, že emoci úplně nerozumíte a nevíte, proč jí zrovna prožíváte. Můžete se zeptat svého srdce, proč cítíte tak silnou emoci. Co vám má tato emoce sdělit, kde je její základ. Většinou se odpověď objeví v podobě obrazu nebo pocitu, případně to může být jedno slovo nebo krátká věta. Tímto způsobem s námi komunikuje naše duše.

Meditate-1851165 960 720

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published.