Bylinkoví pomocníci proti úzkosti
Heřmánek
Příznivé účinky heřmánku pravého jsou známy již od starověku. Ve Skandinávii byl heřmánek považován dokonce za posvátnou rostlinu a uctíván jako symbol slunce. Účinnými látkami obsaženými v heřmánku jsou silice, bisabol, farnesen, matricin, a polyacetylenové sloučeniny. Heřmánkový čaj či heřmánek přidaný do koupele dokáží uvolnit, zbavit napětí a zmírnit stres. Látky obsažené v heřmánku působí na mozek stejným způsobem jako léky předepisované při stavech úzkosti. Pitím heřmánkového čaje lze pomoci při nespavosti a neschopnosti se uvolnit, při stavech nervového vypětí, únavy a neklidu.
Kozlík
Působí jako balzám na pochroumané nervy důsledkem dlouhodobého vypětí či prožitého stresu. Pro léčivé účely se sbírají kořeny, nejlépe na podzim od října do listopadu, nebo brzy na jaře. Dá se z nich připravit odvar, nejlepší je ale zpracovat je hned čerstvé na tinkturu, která je neustále k dispozici. Má uklidňující účinky na všechny příznaky spojené s psychikou, uklidňuje nervózní žaludek, bušení srdce, stres, neklid, hysterii, deprese, bolesti hlavy. Kozlík se používá na spaní a je možné ním nahradit prášky, protože zabírá velice spolehlivě a na rozdíl od léků nemá žádné vedlejší účinky. Je však bohužel návykový, nesmí se užívat déle než 3-4 týdny. Také je třeba dodržovat dávkování, protože vyšší dávky namísto uklidňujících účinků způsobují naopak ještě větší rozrušení, rozhodně tedy neplatí „čím více, tím lépe”.
Rozchodnice růžová
Extrakt z rozchodnice působí proti stresu a depresi. Zvyšuje také sportovní výkon, zlepšuje duševní funkce, soustředění a paměť. Posiluje funkce srdce a harmonizuje srdeční rytmus.
Slouží jako prostředek k obnovení fyzických a duševních sil, jeho stimulační účinky v případě fyzické zátěže. Rozchodnice je vhodná po infekcích, intoxikaci organismu, fyzických a psychických traumatech, v období po těžkých somatických onemocněních, únavě a při hypotenzi (nízký krevní tlak). Celkově regeneruje, stimuluje a detoxikuje organismus, zlepšuje imunitní systém, pohlavní činnost, chrání játra před negativními vlivy prostředí, upravuje a snižuje hladinu krevního cukru, užívá se rovněž při žaludečních potížích. Látky rosavin a salidrosid zvyšují hladinu serotoninu v mozku, a tím zlepšují paměť, spánek i vnímání, léčí neurózy, usnadňují vybavování a tlumí ataky deprese.
Meduňka
Meduňka je klasika mezi bylinkami na uklidnění. Podporuje dobrý spánek a působí proti nadměrnému stresu, ačkoliv z hluboké deprese vás sama o sobě nevytáhne. Dokáže ale navodit pocity pohody a pomůže s odpočinkem. Kromě toho ale prospěje i vašemu zdraví.
Meduňka je známá v lidovém lékařství jako hypnotikum a sedativum. Má celkově uklidňující vliv na náš organismus, tiší nervový systém a snižuje krevní tlak, pomáhá i s žaludečními neurózami. Užívání meduňkového čaje z listů vede ke stavu pohody, duševní vyrovnanosti a pocitu celkové harmonie. Pomáhá nám bojovat s nespavostí, s problémy s usínáním a navozuje zdravý spánek bez několika probuzení během noci. Meduňka je chuťově velmi příjemná a voní po citronech. Sbírá se list nebo nať, poskytující siličné drogy Folium melissae a Herba melissae. Listy se sbírají krátce před rozkvětem, nejlépe za suchého a chladnějšího počasí, kdy je obsah silice nejvyšší. Nejvhodnější je sušit nasbírané listy a nať přirozeně na větraných, stinných místech.
Třezalka
Obsahuje hypericin, hyperforin a spoustu dalších látek ze skupiny flavonoidů (např. v souvislosti s léčbou postkovidového syndromu zmíním doporučovaný kvercetin anebo také obsahuje rutin, který je zodpovědný za pružnost cév), které mají vliv na zlepšení úzkostných a depresivních stavů. Dokonce ve studiích vychází, že užívání extraktu z třezalky je účinnější na slabé až střední deprese než medikamentozní antidepresiva. Třezalka může způsobit vyšší citlivost kůže ke slunečnímu záření, takže se nechoďte opalovat, když pijete třezalkový čaj. Také je známo, že negativně ovlivňuje účinek antikoncepce, léků na úpravu krevního tlaku a některých dalších léků. Proto, pokud užíváte nějaké léky je lepší se o možnosti užívání třezalky poradit s lékařem.
Levandule
Dnes se levandule používá především v aromaterapii, případně aromakologii (nauka studující vliv vůní na lidskou mysl). Prakticky v jakékoliv podobě pomáhá uklidnit nervy, bojovat s nespavostí a harmonizovat tělo i duši. Nezaměnitelná vůně levandulových silic provoní domov a pomůže navodit klidnou a příjemnou atmosféru.
Květ levandule lékařské, která má celkově sedativní a antidepresivní účinky. Je velice účinná při léčbě nespavosti, zvláště při poruchách s usínáním. Levandule pomáhá zvyšovat psychickou odolnost. Uklidňuje při celkové podrážděnosti, nervozitě, stavech neklidu. Užívá se rovněž při střevních potížích, poruchách trávení a žaludečních neurózách nervového původu či při hysterii. Pomáhá také při trávení a uvolňuje křeče v oblasti žaludku. Předmětem sběru je nať nebo květ, které se sbírají před rozvitím nebo na počátku rozkvětu, tj. v červenci nebo v srpnu, za suchého počasí, v ranních nebo večerních hodinách. Květonosné lodyhy se suší zavěšené ve svazečcích na suchém, stinném místě a pak se droga skladuje v uzavřených nádobách.
Máta
Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.
Bazalka
Mexičani nosí na krku sáček se sušenou bazalkou, aby byli spokojení a šťastní. Bazalka má totiž silné uklidňující účinky.
V bazalce je obsaženo mnoho silic a éterických olejů, které blahodárně působí při nervozitě, úzkosti, migréně, psychickém přetížení a proti křečím. Pomáhá už samotná vůně – pokud si zakoupíte bazalkový olejíček do aromalampy, získáte skvělého pomocníka pro navození klidu a příjemné atmosféry.
K celkovému uvolnění je vhodné vypít také šálek bazalkového čaje. Jednu kávovou lžičku sušené, nebo dvě lžičky čerstvé bazalky zalijte čtvrtlitrem vroucí vody a nechejte 5 minut ustát. Přislaďte medem a pijte vlažné nejlépe před spaním. Ale pozor na dávkování! Silnější výluh nebo jeho větší množství by mohlo vést k opačnému efektu ‒ místo uklidnění byste se mohli cítit podráždění.
Máme pro vás ještě jeden bazalkový recept pro chvíle, kdy se cítíte vystresovaní a unavení. Zklidnění pro mysl a osvěžení pro tělo vám přinese koupel s bazalkovým octem. Dvě hrsti čerstvých bazalkových listů zalijte litrem lehce zahřátého jablečného nebo vinného octa, nechte dva týdny louhovat a pak sceďte. 2-3 lžíce tohoto octa si přidávejte do koupele.
Chmel
Šištice chmelu obsahují hořčinu zvanou lupulin. Právě ta dává charakteristickou chuť pivu a má jednu skvělou vlastnost – dokáže zklidnit naši nervovou soustavu. Ve spolupráci s dalšími obsaženými látkami působí dobře na podrážděný žaludek a zažívací potíže – což je při dlouhodobém stresu častý průvodní jev.
Chmel je tedy pro zklidnění psychiky i těla ideální bylina. A nemusíte ji konzumovat v pivu. Můžete si doma připravit studený výluh: 1 kávovou lžičku sušených a rozdrcených chmelových šištic zalijte čtvrtlitrem studené vody a nechte asi 8 hodin odstát. Potom sceďte a mírně si výluh přihřejte. Můžete ochutit citronovou šťávou a trochou medu.
Výluh by se neměl pít častěji než 3x denně a ne déle než 3 měsíce. Tento výluh vám pomůže zmírnit trávicí potíže, odstranit nespavost a podráždění, osvědčuje se i při potížích spojených s klimakteriem.
Výluh můžete udělat i silnější a přidávat si ho do koupele nebo můžete využít některou z nabídek pivovarů a lázní a absolvovat chmelovou kůru a pivní lázeň. Ta umí s vystresovaným organismem dělat učiněné divy.
Zdroj – Bylinky pro všechny a další
Sama nejsem odbornicí na bylinky, mám o nich jenom základní znalosti a proto je tento článek sesbírán z informací dostupných na internetu, aby bylo možné dohledat všechny bylinky, které pomáhají na psychické problémy na jednom místě. Autorům patří poděkování.