Emoce jako cesta k sobě
Emoce nás provází našim životem den co den již od našeho narození. V průběhu každého dne zažíváme spoustu emocí, které si často ani nedokážeme plně uvědomit. Lidské emoce jsou jako nevyčerpatelný pramen, který zabarvuje naše vidění světa a utváří i obraz nás samotných, to jako vnímáme sami sebe. Jsou jako barvy/filtry, přes které vnímáme svět a každá z nich nese v sobě unikátní odstín. Přestože mnohdy sklouzáváme do náruče racionality a logiky, neměli bychom zapomínat na sílu a důležitost lidských emocí.
Na začátek bych vám ráda dala zdánlivě jednoduchý úkol. Zkuste si alespoň jeden den uvědomovat všechny své emoce. Jak se cítíte když ráno vstanete? Vstáváte s radostí, nebo se na následující den vůbec netěšíte? Cítíte, že se vám nechce do práce, jste frustrovaní, že budete muset řešit situace, které vám nepřináší do života žádnou radost? Jaké jsou první myšlenky, když se ráno probudíte? Každá myšlenka sebou totiž nese určitou vibraci a ta následně vyvolává v člověku nějakou emoci, která se nakonec přenáší i do našeho fyzického těla. Ranní vstávání je jenom jedním příkladem. Většina z nás pak zažívá přes den situace, které vyvolávají další a další emoce. Např. když vejdete do dveří kanceláře, kde pracujete, můžete vnímat, jak jsou asi kolegové naladění. Třeba nemají zrovna dobrý den a vy se zcela podvědomě ladíte na podobnou náladu, protože jejich náladu také vnímáte často i podvědomě vás toto naladění taky ovlivňuje. Pokud ve vašem okolí vládne nervozita snadno se přenese i na vás a pak stačí, že vám zavolá nějaký nepříjemný zákazník a vy cítíte hněv a frustraci z toho, že nemůžete zcela vyjádřit, co právě cítíte. Takových situací můžete v průběhu dne zažít více a pak domů přicházíte podráždění a nakonec vaše emoce vypění a doma jejich sílu pocítí blízké osoby, které si to často vůbec nezaslouží.
Jak je z uvedeného patrné, tak naše emoce ovlivňují velice silně nejenom nás ale i naše vztahy. Pokud nebudeme rozumět dostatečně svým emocím nemůžeme v životě dosáhnout uspokojivých mezilidských vztahů.
Potlačování emocí
Protože však žijeme ve společnosti dalších lidí, tak nás už od dětství dospělí učí, že projevovat každou emoci navenek není správné. Málokterý rodič (hlavně v časech minulých) však dokáže dítěti vysvětlit, jak emocím porozumět. A proto máme dnes v podstatě celosvětovou pandemii duševních nemocí. Část lidí své emoce potlačuje a část lidí by jim rádo porozumělo, ale neví si rady s různými pojmy, které se s emocemi pojí. Třeba se říká, že je důležité emoce nepotlačovat. Ano, to je sice pravda, ale co s nimi? Nechat se jimi jen tak ovládnout je společensky nepřijatelné a taky škodlivé a v některých případech i nebezpečné. Někteří věří, že emoce jde zklidnit tím, že si je vybijete ve specializovaných místnostech, kde můžete rozbíjet třeba starou elektroniku. Ale opravdu je to cesta? Ano, fyzická zátěž spojená s rozbíjením věcí může uvolnit z vašeho těla hormony stresu, můžete se unavit a necítit už takové pnutí ve svém těle. Pokud však nezačnete pracovat se svým myšlením, budete se do takových nebo podobných situací dostávat i nadále. Potřebujete vystoupit z bludného kruhu a toho dosáhnete jedině tím, že svým myšlenkám a emocí začnete rozumět.
Práce s myšlenkami
Myšlenky nám neustále běží hlavou a pokud si je nezačneme vybírat, tak nás budou ovládat. Možná to zní na první poslech zvláštně, ale myšlenky si opravdu můžeme vybírat. Dobré je vnímat hlavně ty nutkavé, které se neustále opakují. Napadlo vás někdy přemýšlet odkud se berou? Často to můžou být myšlenky, které souvisí s naší sebedůvěrou, sebehodnotou nebo myšlenky, které jsme často slyšeli jako děti nebo dospívající, kdy jsme nezpochybňovali autority, které nám tyto myšlenky vštípily. Tyto myšlenky pak ovlivňují naše vnímání světa. Takových myšlenek je spousta. Často jsou to velice známá rčení, která ovlivňují náš pohled na svět. Třeba bez práce nejsou koláče – tímto je často myšleno, že bez těžké a náročné práce nejsou koláče, což vytváří dojem, že práce musí být nepříjemná, náročná a neměla by se nám rozhodně líbit. Nebo, že všichni podnikatelé kradou, což vás může brzdit před tím, aby jste začali s malým podnikáním, po čemž už dávno toužíte. Máte totiž tyto myšlenky stále ve svém podvědomí. Stále si je nesete sebou, jsou jako obal, který vás obklopuje.
Emoční filtry, které vytváří náš svět
Emoce, které prožíváme dlouhou dobu ovlivňují zásadně náš pohled na vnitřní i vnější svět. Neustále prožívané emoce totiž mají tendenci vytvářet strukturované jednání, které pak neustále opakujeme. Jednoduše reagujeme na podobné situace podobným chováním, které pokud jej provázíme nevědomě, může často ubližovat nám i našim blízkým. Například pokud si dlouhodobě nevěříme, zrcadlí se nám tento náš postoj k sobě samotným tím, že se nám toto naše přesvědčení zhmotňuje do fyzické roviny v podobě neúspěšných vztahů, pracovních a jiných neúspěchů. Důsledkem toho, můžeme snadno upadnout do pocitu, že jsme obětí naší životní situace, se kterou není možné cokoliv dělat. Tato možnost však existuje, vyžaduje však aktivní práci se svými emocemi. Jak je totiž známo, tak jen těžko můžeme očekávat jiné výsledky, pokud budeme dělat stále to samé. Stejně je to i v oblasti osobního rozvoje.
Tím, že si tato přesvědčení nesete sebou si utváříte celý svůj svět. Díky tomu trpí i vaše intuice, protože se ani nedostane ke slovu, což je velká škoda. Intuice k vám totiž může promlouvat až když jí to umožníte tím, že se osvobodíte od neprospěšných přesvědčení a necháte jí možnost, aby se skrze vás projevila. Vaše intuice vám může poskytnout vhledy a rady v situacích, které jsou pro vás v dané chvíli náročné a nevíte si rady jak dál.
Nemoci
Emoční nepohoda může z dlouhodobé perspektivy způsobovat řadu zdravotních problémů, mezi které rozhodně patří třeba nervozita, nespavost, podrážděnost, úzkosti v ranních fázích. Následně se mohou objevovat nemoci jako různé alergie, bolesti hlavy, zad, kloubů, tuhnutí svalů ze stresu atd.)
Práce s emočním tělem
Základem pro práci s emočním tělem je uvědomění, že nějaké emoční tělo máme a začít se jej uvědomovat. Uvědomit si vlastní emoce a jejich vliv na naše fyzické tělo. Už jste si někdy všimli, že když máte starosti, tak vás začne bolet hlava? Je to snad nejvíce rozšířený projev emocí, proto jej uvádím jako příklad. Energie, která se vytvoří, resp. vy jí vytvoříte, když prožíváte něco nepříjemného chce projít z vyšších vrstev do vašeho fyzického těla. Vaše mysl i ta podvědomá, ale míní, že nic tak nepříjemného jako je tato energie ve svém těle mít nechcete tak jí do a těla nepustí a tak ta energie tlačí v oblasti 7 čakry, kterou bychom jí měli přijmout a vás bolí hlava.
Jednou z technik, které lze velice dobře použít je představit si energii nad vaší hlavou jako tmavý mrak a vizualizovat jak se tento mrak prosvětluje, posílat jeho směrem bezpodmínečnou lásku a přijetí. Když se tímto způsobem energie pročistí, není již mezi ní a vámi žádná zeď a energii je možné nechat proudit do svého fyzického těla a bolest velice rychle ustane. Stejným způsobem je možné pracovat se všemi emocemi. Věnovat jim pozornost bez posuzování a nechat je volně proudit. Když budete s emocemi pracovat pravidelně, tak už bude tento proces probíhat téměř automaticky. Nemusíte se obávat, že si budete muset pro tuto aktivitu vyhrazovat speciální čas navíc.
Z duchovního hlediska nám poznání vlastních emocí pomáhá postupně poznávat i naši podstatu. Poznávat naše jednotlivé vrstvy a dostávat se práci s emocemi do našeho středu, kde můžeme najít bezpodmínečnou lásku a vnitřní klid.