Metoda na zvládání úzkosti – expozice

Metoda na zvládání úzkosti – expozice

Další metodou, která by vám mohla pomoci k lepší práci s úzkostnými stavy, patří expozice. Tato metoda se používá v rámci KBT terapie (kognitivně-behaviorální terapie), což je psychologická metoda, v rámci které mapujete své myšlenkové vzorce, své vnitřní nastavení a snažíte se pochopit své vlastní reakce na různé situace, podněty. Využívá se cíleně pro zvládání úzkostých stavů. Je to metoda, která je poměrně systematická a někomu může vyhovovat víc než jiné druhy terapii.

Metoda expozice spočívá v tom, že se cíleně vystavujete situaci, která je vám nepříjemná. K tomu je samozřejmě nejdřív potřeba zanalyzovat, které situace vám dělají největší potíže a na ty se následně zaměřit. Mezi hodně známé spouštěče nebo-li fobie patří například agorafobie (název agora pochází z řečtiny a znamená náměstí, velký prostor), což se někdy popisuje jako obava z velkého prostranství. Není to ale úplně přesné, protože nejde o obavu s velkého prostoru, ale spíš z velkého počtu lidí na jednom místě. Úzkost totiž vždy vychází z omezujícího pocitu (nedostatku prostoru, nutnosti přizpůsobovat se ostatním lidem v davu). Naopak na prázdné louce nebo v lese, což je taky velký prostor, se můžete cítit velice příjemně a klidně. Další jsou nepříjemné pocity z malých prostor klaustrofobie (výtah, metro, MHD, kancelářské prostory…)

Expozice by se měla provádět pravidelně a co nejčastěji. Je dobré si hned na začátku stanovit nějaké realistícké cíle, které nemusí být nijak velké. Důležité je poslouchat své pocity. Po expozici by měla následovat odměna. Volba záleží na vás, záleží co vám osobně udělá radost. Mohou to být maličkosti, které ale udělají radost (čokoláda, zmrzlina, kytka…)

Na začátku je vhodné stanovovat se cíle, které je možné dobře splnit. Pocit úspěchu napomáhá celému procesu nemalou mírou. Takže pokud například špatně snášíte nákup potravin, čekání na poště nebo cestu MHD je dobré si pro první expozice vybrat čas, kdy je velká šance, že na místě nebude moc lidí. Vhodné jsou víkendy nebo například u nákupů je ideální vyrazit kolem oběda. Pokud budete expozice dobře zvládat, můžete se postupně pousovat co časů, kdy je větší pravděpodobnost, že budete vystaveni většímu počtu lidí. A postupovat podobně jako u otužování. Zvykat si postupně a zvyšovat si laťku

Co může při expozici pomoct?

Obvykle pomáhá odpoutání pozornosti. Pro tyto účely je dobré sebou nosit například mobil. V tomto případě nám moderní technologie pomáhá. Dá se totiž využít na čtení e-knihy, hraní her, poslouchání oblíbené hudby (může být i meditační) nebo audioknih nebo pouhému brouzdání po své galerii fotografii. Pokud jste ve stresové situaci a máte internet v mobilu, tak bych asi nevolila cestu dívat na zprávy na různých informačních servrech. Ty vás obykle nezklidní.

V závislosti na intenzitě vašich problémů je vhodné zvážit praktikování této metody pod odborným psychologickým dohledem. Odborný pohled vám pomůže jak v analýze vašich cílů, tak v následmém vyhodnocování. KBT terapeuty lze dohledat samozřejmě na internetu, většinou se jedná o individuálně placené terapie. Nevýhodou jsou samozřejmě náklady, ale na druhou stranu bývají terapauti časově flexibilnější a mohou se vám věnovat individuálně nebo ve skupině, podle vašich preferencií.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *