Chrysalis

Od housenky k motýlovi…

Metoda na zvládání úzkosti – komentování

Když jsem poprvé slyšela o této metodě, jak zastavit akutní záchvat paniky, tak jsem se musela pousmát a dívala jsem se na ní s malou dávkou nedůvěry. Jako úplně první mě totiž napadlo, že se pak nebudu moc lišit od těch lidí, které jste už možná potkali – konkrétně od lidí, kteří si mluví něco sami pro sebe. Nebývá to vždy úplně příjemné, že? Pak mě však napadla myšlenka, kterou jsem četla v jedné knížce, že se vlastně od těchto lidí odlišujeme pouze tím, že my si svoje myšlenky necháváme pro sebe. A tím se sami sobě zdáme být “normální”. Toto uvědomění mi pomohlo hned v úvodu zrušit negativní nálepku, kterou jsem této metodě přidělila a ujistit se, že není až tak bláznivá, jak na první pohled vypadá.

Popravdě jsem na začátku moc nevěřila, že by to mohlo opravdu fungovat. Ono to ale opravdu funguje. Metoda je velice jednoduchá a spočívá v tom, že si v hlavě komentujete co vlastně děláte. Perfektně jí můžete využít například při nakupovaní v potravinách, ale i jinde.

Proto radím i vám, aby jste zahodili předsudky a vyzkoušeli jí. Jejím základem je skutečnost, že mozek nedokáže myslet na 2 věci najednou. Klidně si to vyzkoušejte. Mám na mysli nějaký myšlenkové řetězení, nejen nějakou základní myšlenku nebo obrázek. Můžete třeba zkusit číst nějaký text a k tomu zkusit v mysli počítat. Tak jak to jde? Špatně, že? Toto nastavení mozku můžeme právě využit ve svůj prospěch ve chvíli, kdy cítíme nastupující úzkost.

Tím, že mysl zaměstnáte komentováním toho co děláte, nemůžete dál myslet na věci, které u vás aktivují pocit úzkosti/panickou ataku.

Takže jak to asi může vypadat?

Např. v obchodě může komentování vypadat následovně: “Tak a teď si půjdu koupit svou oblíbenou čokoládu. Jdu doprava, popojedu pár metrů, zabočím do leva, minu regál s minerálními vodami, ještě kousek a už tam budu. Kdepak asi je? Jo, to tady je. To si na ní ale pochutnám! Dám jí hezky ko košíku. Tak a teď už mám všechno důležité a mohu jít zaplatit. A paráda, u pokladny je ta milá paní prodavačka, půjdu teda k ní….”

Takto samozřejmě můžete komentovat cokoliv. Je to až nečekaně účinné, rychlé a k použití kdekoliv! Další metody budou následovat…

 

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published.