Chrysalis

Od housenky k motýlovi…

7 režimových opatření proti úzkosti

Kromě metod na zvládání akutní úzkosti nebo panických atak je řada aktivit, které můžete postupně integrovat do svého života a mohou vám velice účinně pomoci eliminovat stres, napětí, negativní pocity, špatné nálady, deprese atd.

1. Strava – v poslední době se ukazuje, že na naše psychické zdraví má kromě jiných faktorů nemalý vliv i způsob našeho stravování. Některé studie poukazují na skutečnost, že vyšší spotřeba cukru, která je v dnešní moderní společnosti běžná, může vést k zhoršení úzkostných stavů. Vysoká hladina cukru v krvi totiž prokazatelně působí na náš nervový systém. To je už velice dobře dokázáno v oblasti léčby diabetu, kde je známo, že většina lidí, kteří diabetem trpí, mají poškozené nervy (hlavně v oblasti dolních končetin – tzv. neuropatie). Poslední dobou, jak se úzkostné stavy u lidí vyskytují stále ve vyšší míře, se větší pozornost věnuje i tomu jak působí cukr na naše psychické zdraví a vypadá to, že ne zrovna nejlépe. Dobrá zpráva je, že pokud milujete čokoládu, tak jako já, stále je tady možnost dopřát si kvalitní čokoládu s vysokým podílem kakaa a nízkým obsahem cukru. Kvalitní čokoláda je totiž zdrojem antioxidantů a mluví se o tom, že by mohla snižovat krevní tlak, riziko kardio-vaskulárních onemocnění a zlepšovat funkci mozku. Do stravy je naopak dobré zařadit více zeleniny, luštěnin a ořechů (hlavně vlašské, mandle, ale i jiné zdravé druhy). Tím prospějete i svému fyzickému zdraví. Samozřejmě nemám na mysli pražené a solené arašídy nebo ořechy obalované v karamelu atd.

Krůta, banány a oves jsou dobré zdroje aminokyseliny tryptofan, která se v těle přeměňuje na serotonin a může tak podporovat relaxaci a úlevu od úzkosti.

Vejce, maso a mléčné výrobky poskytují vysoce kvalitní bílkoviny včetně esenciálních aminokyselin, které produkují neurotransmitery dopamin a serotonin, o kterých víme, že jsou naši kamarádi.

Food-3270461 960 720

2. Pobyt v přírodě – pro mě osobně ta nejlepší věc, kterou jsem pro sebe udělala. Začala jsem pravidelně chodit do lesa a nesmírně mi to pomohlo. Málokteré místo vám poskytne tak hluboký klid jako les. Zároveň se od přírody můžeme naučit spoustu zajímavého pouhým pozorováním. Nemusíte hned objímat stromy, ale pobyt mezi nimi rozhodně doporučuji. Já osobně to miluji 🙂 A když pobyt v přírodě spojíte i se sportem, máte hned 2 mouchy jednou ranou.

Tree-247122 960 720

3. Sport – sportem se do těla vylučuje hormon štěstí Endorfin, dále Dopamin a Serotonin. Všechno jsou to hormony prospěšné pro naše psychické zdraví a dostáváme je takto přirozeně, bez nutnosti doplňovat je uměle léky. Naopak se při sportu (hlavně při běhu nebo posilování) snižuje hladina Kortizolu, který se vyplavuje při stresu. Obecně je důležité si najít sport, který vás baví a dělat jej pravidelně. Doporučuje se vybrat si aktivitu, při které se zapotíte a lehce zadýcháte. Začít můžete třeba rychlejší chůzí třeba na 20 min. a jak se vám bude kondice zlepšovat, tak pomalu přidávat na délce i intenzitě. Dalšími možnostmi jsou samozřejmě běhání, jóga, posilování, plavání. Volba je jednoduše na vás.

Sport-4127336 960 720

4. Vitamíny a minerály – kromě stravy by k zlepšení vaší pohody mohly dopomoct i vitamíny řady B nebo magnézium (hořčík). Tyto samozřejmě můžete doplňovat nejen doplňky stravy, ale i ve přirozené formě. Hořčík naleznete hlavně v zelených potravinách jako je špenát, avokádo, luštěniny a v dýňových semínkách a mandlích. Mezi potraviny bohaté na celou škálu vitaminů B patří taky vnitřnosti, drůbeží maso, listová zelenina, ořechy, celozrnné obilniny a mléčné výrobky. Mezi spolehlivé zdroje vitaminu B1B3 a B7 patří pivovarské kvasnice, maso a játra. Dalším pomocníkem mohou být Omega 3 mastné kyseliny, které jsou známé pozitivním účinkem na naše zdraví. Jedná se o jednu z klíčových esenciálních živin. Omega 3 působí kromě psychiky pozitivně i na kardiovaskulární systém, podporuje celkově správnou činnost mozku a normální stav zraku.

Tablet-4083463 960 720

5. Bylinky – asi nejznámější bylinkou na podrážděné nervy je třezalka tečkovaná, která je dostupná jako čaj, v tabletách i tinkturách. Třezalka má uklidňující účinky, takže se doporučuje pro celkové zklidnění a dobrý spánek. Na mě osobně neúčinkovala nebo spíš jsem po ní byla plačtivější. Netuším proč, ale nikdy jsem snad nebrečela tolik, jako když jsem na sobě zkoušela účinky třezalky. U třezalky je taky nutné dodat, že snižuje účinek antikoncepce. Další bylinky, které mají uklidňující efekt a jsou bez vedlejších účinků jsou heřmánek, meduňka, máta, rozchodnice růžová, kozlík lékařský, šalvěj lékařská. Myslím, že za vyzkoušení to určitě stojí. Možná najdete bylinku, která vyhovuje právě vám.

Saint-johns-wort-5938314 960 720

6. Najděte si okruh přátel s podobným smýšlením – toto je velice důležité pro vaše vnitřní nastavení a motivaci. Pokud máte ve svém okolí samé mrzouty, tak je těžké se snažit na život dívat s nadhledem a pozitivním myšlením. Pokuste se najít někoho, kdo vám při změnách pomůže, podpoří vás a nebude vás stahovat dolů a říkat, že to i tak nebude mít žádný význam.

Health-4861815 960 720 - Kopie

7. Kreativní činnosti – kreativní činnost dokáže skvěle přesměrovat vaši pozornost od negativních myšlenek. Najděte si tu pravou pro vás. Zde není žádné omezení, jen to, že vás musí bavit. Jestli si zvolíte malování, pletení z vlny, pletení z pedigu, tvoření šperků nebo dnes populární malování na kamínky je úplně jedno, hlavně že si při tvoření budete cítit šťastní a budete mít radost z vlastní tvořivosti. Navíc svými výrobky můžete udělat radost i svým kamarádům nebo příbuzným.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published.