Mantry – teorie

Mantry – teorie

Jestli se vám ještě nedaří efektivně meditovat, a máte problémy například s nedostatkem energie, mantry jsou jedna z cest jak energie rozproudit. Ale svojí jednoduchostí a účinností jsou oblíbené i lidmi co jsou již pokročilejší.

Ale co to je „mantra“ a jak funguje?

Mantra ve východní tradici je zvuk, slabika, slovo, nebo věta (obvykle v sanskrtu, ale i japonské a čínské tradice mají své), kterou určitým způsobem vyslovujeme, zpíváme, a k tomu napřimujeme svou mysl k něčemu – slibovanému účinku, vibracím které vytváříme, bytosti kterou oslovujeme…

Pozn.: Mantra funguje vícero způsoby – vibrací tónu(ů), naším záměrem a naší vírou. Jestli se věřící dejme tomu obrací na svého boha Ganéšu, který je odstraňovatelem překážek, zpívá mantru „Sri Ganapati Gajanana“ která je vyslovením jednoho z jmen Ganéši pro danou část roku (pro čas znamení Ryb konkrétně) a chce, věří, a možná i VÍ, že Ganéša překážkyodstraní. Dá se tedy říct že zpívaná mantra je ekvivalentem afirmace, nebo cílené meditace.

Ale vraťme se k tomu nedostatku energie – kdysi, když jsem trpěl na nedostatek energie v čase začátku mé transformace, hledal jsem cokoliv, co by mi pomohlo. A kromě ostatních metod o kterých jsem psal nebo se chystám napsat, jsem dostal tip na mantru Óm, která je nazývána základem všech manter. Tenkrát mi to připadalo divné, vyludzovat nějaké zvuky, ale řekl jsem si proč to alespoň nezkusit. A vyplatilo se mi to – bylo to pro mě tak velké překvapení, že jsem bzoukal několikrát denně. Až do léta, protože pak jsem zjistil, že mi zpívání této mantry funguje tak dobře, že mi je po chvíli až nepříjemné teplo – takže jsem omezil zpívání na ranní dobu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *