Chrysalis

Od housenky k motýlovi…

Mantry – teorie

Jestli se vám ještě nedaří efektivně meditovat, a máte problémy například s nedostatkem energie, mantry jsou jedna z cest jak tok energie rozproudit. Svou jednoduchostí a účinností jsou oblíbené i lidmi, kteří jsou již pokročilejší.

Ale co to je „mantra“ a jak funguje?

Mantra ve východní tradici je zvuk, slabika, slovo, nebo věta (obvykle v sanskrtu, ale i japonské a čínské tradice mají vlastní), kterou určitým způsobem vyslovujeme, zpíváme, a k tomu směřujeme svou mysl k něčemu – slibovanému účinku, vibracím které vytváříme, bytosti kterou oslovujeme…

Poznámka: Mantra funguje vícero způsoby – vibrací tónu(ů), naším záměrem a naší vírou. Jestli se věřící dejme tomu obrací na boha Ganéšu, který je odstraňovatelem překážek, zpívá mantru „Sri Ganapati Gajanana“ která je vyslovením jednoho z jmen Ganéši pro danou část roku (pro čas znamení Ryb konkrétně) a chce, věří, a možná i VÍ, že Ganéša překážky odstraní. Dá se tedy říct, že zpívaná mantra je ekvivalentem afirmace, nebo cílené meditace.

Ale vraťme se k tomu nedostatku energie – kdysi, když jsem trpěl na nedostatek energie v čase začátku mé transformace, hledal jsem cokoliv, co by mi pomohlo. A kromě ostatních metod o kterých jsem psal nebo se chystám napsat, jsem dostal tip na mantru Óm, která je nazývána základem všech manter. Tenkrát mi to připadalo divné, vyluzovat nějaké zvuky, ale řekl jsem si proč to alespoň nezkusit. A vyplatilo se mi to – bylo to pro mě tak velké překvapení, že jsem bzoukal několikrát denně. Až do léta, protože pak jsem zjistil, že mi zpívání této mantry funguje tak dobře, že mi je po chvíli až nepříjemné teplo – takže jsem omezil zpívání na ranní dobu.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published.